Остання редакція: 2016-10-27
Тези доповіді
Усі ми є членами гендерної системи, залежної від загально прийнятих суспільних норм, що невпинно програмують нас на ту чи іншу гендерну поведінку з самого народження. І. Хірдман описує гендерну систему як сукупність гендерних контрактів. Гендерний контракт – домінуючий тип гендерних відносин (практичних і символічних), що переважають на кожному конкретному етапі розвитку гендерної системи.
Як відомо, базовим гендерним контрактом для жінки був контракт «домогосподарки», для чоловіка – «годувальника». Проте з розвитком постіндустріального суспільства відбулися кардинальні зміни світогляду, як на всезагальному рівні, так і на рівні малих груп, у тому числі, й сім’ї. Головним суб’єктом нового суспільства стає особистість. Жінки отримують не лише рівні права з чоловіками, а й можливості для їх реалізації, насамперед, у професійній сфері. Вони починають активно займатися саморозвитком та здобуттям кар’єри, що, безумовно, склало великий вплив на еволюцію шлюбно-сімейних відносин.
В Україні найбільш популярним гендерним контрактом ще з 1930-х рр. став контракт «працюючої матері» (радянська жінка багато працювала, але разом із тим виховувала дітей і повністю відповідала за домашній побут). Цей контракт включає в себе материнські обов’язки, а також існування високої професійної активності. Найчастіше такі жінки дуже виснажені, але за погіршення соціально-економічних умов життя їх заробіток є життєво необхідним для усієї родини...