Наукові конференції України, Дні науки ФСП 2015

Розмір шрифту: 
Електронний уряд як дієвий механізм боротьби з корупцією
Анастасія Станіславівна Уманська

Остання редакція: 2016-10-24

Тези доповіді


Якщо проаналізувати Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції», то можна з впевненістю сказати, що у законі немає ні слова про застосування інформаційно-комунікаційних технологій. Особливо цікавий третій розділ даного Закону, який має назву «Участь громадськості в заходах щодо запобігання і протидії корупції». Згідно з текстом, ми, пересічні громадяни, маємо багато можливостей для викорінення такого явища, як корупція. Але як саме реалізувати ці можливості і як зробити це ефективно, зручно та корисно?

Впровадження ІКТ дозволяє спростити правила і процедури, а також перебудувати процеси державної служби. Використання комп'ютерів і проведення операцій в реальному часі дозволяє позбутися бюрократичної складової прийняття рішень, формалізувати і стандартизувати методи надання послуг, обмежуючи при цьому можливості зловживання службовим становищем і усуваючи інші умови виникнення корупції. Комп'ютеризація адміністративних процедур (регламентів діяльності) дозволяє відслідковувати виконання прийнятих рішень, створюючи ще один стримуючий фактор для корупції. Публікація урядової інформації в реальному часі підвищує підзвітність уряду, так як у громадян з'являються документальні підтвердження, що сприяють обґрунтованості скарг у разі корупційних дій.

Технології e-уряду допомагають відслідковувати дії службовців і змушують їх слідувати законам і правилам, що регламентує ступінь відповідальності та прозорості шляхом стандартизації методів збору даних, відстеження дій і прийнятих рішень, а також розробки механізму зворотного зв'язку для скарг громадян. Однак ці заходи повинні бути доповнені розробкою структур, законів і правил, які б захищали викривачів корупціонерів, створювали потужні перешкоди на шляху корупційних дій і дозволяли карати службовців, викритих у корупції...


Ключові слова


електронний уряд; корупція; боротьба з корупцією

Full Text: PDF