Наукові конференції України, Дні науки ФСП 2015

Розмір шрифту: 
Проблема псевдоінновацій у проектуванні адміністративної субкультури
Ольга Ігорівна Божок

Остання редакція: 2016-10-24

Тези доповіді


Суспільні трансформації державного управління в Україні потребують якісно нових, інноваційних підходів до реформування державної служби. Інноваційне управління державною службою передбачає сутнісні перетворення бюрократичної системи у відповідь на сучасні запити щодо становлення демократичної, публічної влади, орієнтованої на діалогову комунікацію між чиновниками і громадянами, громадськими організаціями та іншими соціальними інститутами у вирішенні суспільно значущих завдань. На нашу думку, проблемним полем постає дієве впровадження і реалізація інноваційних практик адміністративною ланкою державного управління, адже виникає суперечливе явище, коли бюрократична система має змінити сама себе.

На жаль, сьогодні такий «самоменеджмент» державної служби характеризується скоріше ретроактивністю управлінських рішень, яка означає вбудований механізм зворотньої дії, тобто усі прийняті рішення зберігають потенційну можливість їх відвернення, тим самим продукуюючи появу феномену псевдоінновацій. За визначенням Герхарда Менша – популярного у Німеччині вченого-економіста, професора, дослідника інновацій і кон’юнктури, «псевдоінновації» є перетвореними формами людської винахідливості, які подовжують «агонію» застарілих по суті, і не затребуваних сучасністю соціальних, економічних технологій, організаційних механізмів функціонування соціальних інститутів, які здатні тимчасово «вдихнути нове життя» у звичаєві, консервативні способи людської діяльності.

Так, за період 2014-2015 років, на державній службі були впроваджені нововведення, серед яких найбільшої критики з боку європейської спільноти «отримав» люстраційний механізм прийняття на державну службу або припинення її в зв’язку з застосуванням до державного службовця заборони після люстраційної перевірки. На нашу думку, механізм люстрації сформований відповідно до Закону України «Про очищення влади», прийнятий у відповідь на запити українського суспільства, але містить у собі ряд положень вразливих саме до псевдоінноваційних перетворень адже люстраційний фільтр професійної діяльності державний службовців не спроможний трансформувати ціннісні виміри адміністративних практик...


Ключові слова


інновація; псевдоінновація; проектування; адміністративна субкультура; управління

Full Text: PDF